پنج راه برای دریافت پوشش رسانه‌ای به عنوان یک استارتاپ

به عنوان یک استارتاپ، یکی از بزرگترین موانعی که با آن روبه‌رو می‌شوید، ایجاد شهرت اولیه است. وقتی مشتری زیادی ندارید، نام تجاری شما هنوز شناخته نشده یا سرمایه‌ی اندکی برای تقویت برند خود دارید، باید به فروشگاه‌های جایگزین و تاکتیک‌های ارزان قیمت تکیه کنید تا به شما جذابیت اولیه بدهد. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام چنین کاری این است که استارتاپ خود را در قالب پوشش رسانه‌ای، در رسانه‌های معتبر و فراگیر معرفی کنید؛ اما انجام این کار تکنیک‌هایی دارد که در این مطلب با برخی از مهم‌ترین آنها آشنا می‌شوید.

مزایای پوشش رسانه‌ای

تحت پوشش قرار دادن کسب و کار شما، یا حداقل ذکر نام آن در مقالات و عناوین خبری برجسته یا در بستر نشریات معتبر می‌تواند یک مزیت بزرگ برای برند شما باشد. به عنوان نمونه به موارد زیر دقت کنید:

 

– دیده شدن و شهرت برند

اول از همه، شما برند خود را به طیف وسیع‌تری از مردم معرفی می‌کنید و به عنوان یک بازیگر اصلی در زمینه‌ی کسب و کارتان، بیشتر مورد توجه قرار خواهید گرفت، به خصوص اگر در طول زمان به طور مداوم تحت پوشش قرار بگیرید.

– جذب کاربر

صرف ذکر نام برند شما در یک رسانه‌ی فراگیر مانند همشهری، می‌تواند افراد بیشتری را به وب‌سایت و حساب‌های رسانه‌های اجتماعی شما هدایت کند و استراتژی جذب کاربر شما را بسیار تسهیل کند.

– جذب سرمایه‌گذار و شریک

با شرکت در یک کمپین محتوایی صحیح در یک رسانه‌ی فراگیر، ممکن است شرکا، فروشندگان و سرمایه‌گذاران را به استارتاپ خود جذب کنید بدون اینکه خودتان آنها را شکار کرده باشید.

– استعداد و استخدام

همه می‌دانیم که استارتاپ‌‌ موفق به داشتن یک تیم‌ موفق بستگی دارد. قرارگرفتن در متن خبری رسانه‌ها به شما کمک می‌کند استعدادهای بیشتری را به کسب و کار خود جذب کنید و به عنوان یک تیم هماهنگ به کسب وکارتان رونق دهید.

– نحوه‌ی دریافت پوشش رسانه‌ای

بعد از اینکه اهمیت داشتن پوشش رسانه‌ای قوی را درک کردید، نوبت به استفاده از تاکتیک‌های مناسب برای پیاده‌سازی این استراتژی است. شما می‌توانید با این روش‌ها برای قرار گرفتن در معرض دید بیشتر رسانه‌ها برای استارتاپ یا کسب و کار خود استفاده کنید:

1- یک متن رسانه‌ای ـ مطبوعاتی ارائه دهید

این سریع‌ترین و شاید ساده‌ترین راه برای به دست آوردن رسانه‌ای است که برند شما را مطرح می‌کند. اولین کلید و بزرگترین چالش این است که یک رویداد خبرساز برای استارتاپ خود پیدا کنید. اگر به معنای واقعی کلمه در حال راه‌اندازی استارتاپ هستید، می‌توانید در مورد آن یک متن بنویسید. در غیر این صورت، می‌توانید در مورد فعالیت‌های اخیر، یک نقطه عطف مهم یا یک رویداد بزرگ که برای شرکت شما در راه است، نوشته‌ای تهیه کنید. از طریق پلتفرم‌ها یا رسانه‌هایی مانند روزنامه‌ی همشهری یا سایت خبری همشهری آنلاین می‌توانید کاری کنید که این متن رسانه‌ای همزمان در هزاران سایت و پلتفرم خبری بالقوه دیده شود. برخی از این پلتفرم‌ها به صورت خودکار و بدون اینکه بخواهید کار خاصی انجام دهید، مقاله‌ی شما را انتخاب و منتشر می‌کنند. باید بدانید که عرضه‌کردن فعالیت استارتاپی شما در رسانه‌های بزرگ حتی اگر هیچ کار ویژه‌ای برای سئوی سایت‌تان انجام ندهید؛ می‌تواند تأثیر مثبتی بر نتایج جست‌وجوی برند شما داشته باشد و به مدیریت شهرت آنلاین کسب و کار شما کمک کند.

2- با روزنامه‌نگاران ارتباط برقرار کنید

شما می‌توانید روزنامه‌نگاران مرتبط با حرفه‌ی خود را شناسایی کرده و با آنها کار کنید تا از این طریق داستان استارتاپ خود را در رسانه‌ها برجسته کنید. اگر به دنبال یک متن تأثیرگذارتر مانند مصاحبه هستید، یا اگر می‌خواهید به صورت منظم با رسانه‌ها در ارتباط باشید و بتوانید همه‌ی اعلامیه‌های آینده شرکت خود را در رسانه‌های فراگیر کار کنید، این مورد می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. اما بخش سخت در این مورد، یافتن یک روزنامه‌نگار مشتاق برای کار کردن با شما است. می‌توانید با تحقیق در مورد برخی از رسانه‌های بزرگ یا نشریات اصلی در صنعت خود و ارتباط با کارکنان آنها شروع کنید. همچنین می‌توانید اطلاعات تماس روزنامه‌نگاران را در وب سایت نشریاتی که در آن مشغول به فعالیت هستند، بیابید. برخی شرکت‌های فعال در زمینه‌ی روابط عمومی یا تولید محتوا نیز در ایجاد روابط با روزنامه‌نگاران برای چنین اهدافی تخصص دارند.

3- سوار شدن بر موج خبری

این یک حرکت ابتکاری است که می‌تواند به شما کمک کند توجه‌های بیشتری را به برند خود جلب کنید. چند راه مختلف برای سوار شدن روی موج خبری وجود دارد که همه آنها یک هدف مشترک دارند: استفاده از محبوبیت داستانی که وجود دارد یا مورد توجه رسانه‌ها است، به نفع خودتان. برای مثال، می‌توانید نظرات استارتاپ خود را در مورد یک رویداد خبری خاص در پلتفرم‌ها و حساب‌های کاربری رسانه‌ها در شبکه‌های اجتماعی در قالب کامنت بنویسید. همچنین می‌توانید هم‌راستا یا علیه یک جریان خبری که در رسانه‌ها پوشش داده می‌شود، اعلام موضع کنید. البته برای این کار باید سرعت عمل داشته باشید. این حرکت می‌تواند شما را در جریان‌های بعدی خبری هم برجسته کند.

4- در رویدادهای محلی شرکت کنید

مراقب رویدادهای محلی باشید چرا که اغلب، این رویدادها توجه رسانه‌ها را به خود جلب می‌کنند. شما باید بتوانید استارتاپ خود را در این رویدادها درگیر کنید یا به نحوی در آنها مشارکت داشته باشید. برای مثال، به عنوان سخنران برای یک رویداد صنعتی یا همایش ثبت نام کنید یا کارکنان خود را در یک رویداد خیریه به صورت داوطلبانه شرکت دهید. اگر می‌خواهید فرصت بیشتری برای جلب توجه داشته باشید، در یک رویداد خاص، لباس افراد تیم‌تان را با رنگی خاص (مانند رنگ رسمی برندتان) هماهنگ کنید. در مدت زمانی‌که در رویداد مشارکت می‌کنید در نظر داشته باشید که اعلامیه‌ یا متنی رسمی، مانند آگهی‌ یا یک خبر مطبوعاتی، آماده داشته باشید تا زمانی که فرصت مهیا شد آن را به رسانه‌ها ارائه دهید. شما حتی می‌توانید میزبان یک رویداد محلی باشید و به این وسیله تمرکز بیشتری برای برند خود ایجاد کنید.

5-  از طریق یک کمپین بازاریابی محتوا در رسانه‌های اجتماعی متمایز شوید

بسیاری از روزنامه‌نگاران و نمایندگان رسانه‌های مدرن به رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان منبعی از مواد و منشأ خبری نگاه می‌کنند، بنابراین اگر بتوانید در آنجا بدرخشید، احتمال به مراتب بالاتری خواهید داشت که برخی از ظرفیت‌های شما در رسانه‌ها نمود بیشتری پیدا کند.

برای نمونه باید محتوای مفید را به‌طور منظم منتشر کنید و با تأثیرگذاران و سایر افراد در صنعت خود تعامل داشته باشید تا دنبال‌کنندگان یا مشتریان وفادار ایجاد کنید. به این طریق، تقریباً هر اطلاعیه‌ای که می‌دهید یا محتوایی که منتشر می‌کنید بیشتر دیده می‌شود.

همشهری به شما کمک می‌کند

برای اینکه بتوانید استراتژی موفقی در بازاریابی محتوا داشته باشید، موسسه همشهری یک شریک موثر است. ما با طراحی و اجرای «پویش سدا»، فرصتی مهیا کرده‌ایم تا استارتاپ‌ها و شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان بتوانند محتوای تولید شده خود را در رسانه‌های اثرگذار همشهری (مانند روزنامه‌ی همشهری یا سایت خبری همشهری آنلاین) منتشر کنند.

شما هم می‌توانید با ثبت‌نام در سایت hamshahrimarket.com و انتخاب بسته‌های متنوع این پویش، از این فرصت برای استارتاپ یا شرکت خود استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.