چطور برای رسانه‌ها یک محتوای خوب تجاری بنویسیم؟

چطور برای رسانه‌ها یک محتوای خوب تجاری بنویسیم؟

توسعه‌ی یک کسب و کار، بیش از هر چیز به ترافیک ورودی نیاز دارد و برای اکثر کسب و کارها، سریع‌ترین راه برای جذب ترافیک بیش‌تر، تبلیغات است. تبلیغ خوب، توجه مصرف‌کنندگان را جلب می‌کند، به برند شما رسمیت می‌بخشد و مخاطب را ترغیب می‌کند که محصول یا خدمات تبلیغ شده را تهیه کند. اکثر تبلیغات چه از نظر زمانی و چه از نظر متنی کوتاه هستند و این نشان‌دهنده‌ی یک بازی ظریف است. از طرفی تغییرات کوچک در متن تبلیغ هم می‌تواند باعث بهبود گسترده در سودآوری‌ شود. با وجود این توضیحات و موارد موثر دیگر، هزینه‌های تبلیغات خوب، بسیار بالاست و این باعث می‌شود وقتی قرار است هزینه کنید، تبلیغات خود را به نحوی طراحی کنید که مطمئن باشید به بهترین شکل، مخاطب شما را تشویق و متقاعد می‌کند. بنابراین کسب این مهارت که چگونه یک نسخه‌ی تبلیغاتی عالی بنویسید، نتیجه‌ی کار را دگرگون می‌کند. برای به دست آوردن مهارت‌های لازم در این زمینه، این گزارش را تا انتها دنبال کنید: 

• پنج راه برای دریافت پوشش رسانه‌ای به عنوان یک استارتاپ

رقبا را فراموش نکنید

نبض بازار را پیدا کنید، فعالیت رقیبان را زیر نظر بگیرید و الگوی مناسب خود را پیدا کنید؛ دقت کنید که چه چیزی را برای معرفی محصول خود دوست دارید و چه چیزی را نمی‌پسندید. به طور مثال، تماشای آگهی‌های تبلیغاتی شرکت‌های خودروسازی طیف وسیعی از رویکردها را نشان می‌دهند؛ از شخصیت‌های مشهور با معاملاتی لوکس تا خانواده‌های صمیمی و لبخند به لب. به کارهایی که دیگران انجام می‌دهند نگاهی بیندازید تا مشخص شود شما کاری مشابه انجام خواهید داد یا کاملاً متفاوت.

با مخاطبان خود صحبت کنید

صحبت کردن با مخاطبان به معنای استفاده از زبانی است که آن‌ها می‌فهمند و انتظار شنیدنش را دارند. تبلیغاتی که سعی می‌کنند وسایل نوزاد را به تازه مادران بفروشند، از زبانی دوستانه و کلماتی متمرکز استفاده می‌کنند که عشق، محافظت و شادی را برمی‌انگیزد؛ اما یک آگهی تجاری برای دفتر وکالت، ترس، نگرانی و تلاش برای جبران خسارت را هدف می‌گیرد. لحن، همراه با نشانه‌های احساسی، پایه‌ی اصلی واداشتن مصرف‌کنندگان به اقدام است.

محرک‌های عاطفی را در تبلیغ خود بگنجانید

هدف نهایی مهم است؛ اما اغلب مردم به طور معمول در حال نت‌گردی هستند تا اطلاعات و راه‌حل‌هایی پیدا کنند که به یک مشکل بالقوه پاسخ ‌دهد. در مورد این نوع بازدیدکنندگان، راه حل تشویق را پی بگیرید. سعی کنید تا با گنجاندن محرک‌های عاطفی، آن‌ها را به دریافت محصول یا خدمات خود ترغیب کنید. دلیل این کار ساده است: مردم تنها بر اساس منطق تصمیم نمی‌گیرند؛ بلکه تحت تأثیر احساسات، کارهایی مانند خرید را انجام می‌دهند. اگر مردم چیزی را بخوانند و یک واکنش عاطفی قوی مانند ترس، عصبانیت یا شوق را تجربه کنند، روی آن کلیک خواهند کرد

.

روی مزایا تمرکز کنید نه ویژگی‌ها

وقتی نوبت به نوشتن متن تبلیغ می‌رسد، با بیان این‌که برند شما چقدر شگفت‌انگیز است، وقت خود را تلف نکنید. در عوض، بازدیدکنندگان را متوجه این کنید که چگونه برند یا محصول شما زندگی آن‌ها را بهبود می‌بخشد. تبلیغ شما باید شخصی باشد و افراد را مخاطب قرار دهد؛ باید بتواند نشان دهد که خدمات یا محصول شما چگونه می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد. مثلاً برای تبلیغ یک مرکز لیزر، مشتری واقعاً به نام تجاری دقیق تجهیزات یا حتی فناوری استفاده شده اهمیتی نمی‌دهد؛ بلکه آن‌چه مهم است این است که آیا جراحی، سریع، راحت و دقیق است؟ این تصریح به مزایا است، نه ویژگی‌ها. بعد از اشاره به مزایا، آگهی در مورد ویژگی‌ها صحبت می‌کند مثلاً: «ضمانت بهترین قیمت»

یک روش ساده را انتخاب کنید

شما فقط چند ثانیه فرصت دارید تا توجه مخاطب را به خود جلب و آن را حفظ کنید. وارد موضوعات پیچیده نشوید. به سادگی نشان دهید که چرا مردم به محصول یا خدمات شما نیاز دارند و بعد روی آن تمرکز کنید. همه‌ی ویژگی‌ها را مختصر نگه دارید و مطمئن شوید که به زبانی قابل فهم به ذهن مخاطب منتقل شده‌اند.

نشان دهید که چگونه مشکل بیننده‌ی تبلیغ را حل خواهید کرد

وقتی نوبت به نوشتن متن یک تبلیغ می‌رسد، بیشتر کسب و کارها شروع به وصل کردن کلمات کلیدی می‌کنند. اما این چیزی نیست که یک بازدیدکننده می‌خواهد! اگرچه استفاده از کلیدواژه‌ها برای کسب امتیاز کیفیت مهم است، اما وقتی همه (از جمله رقبای شما) از کلمات کلیدی مشابهی استفاده می‌کنند، در نهایت توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کنید.

برای متمایز شدن، تیتر آگهی شما باید هدف نهایی بازدیدکننده را منعکس کند. مردم روی یک تبلیغ کلیک می‌کنند زیرا فکر می‌کنند مشکلشان را حل خواهد کرد. به عنوان مثال در تبلیغات فروش کتاب، به غیر از نویسندگان و ناشران، اکثر افراد، دانشجویان و خوانندگانی هستند که سریعاً به پول نقد فروش کتاب‌هایشان نیاز دارند. پس با تمرکز روی این ویژگی، شانس بیشتری خواهید داشت.

پیش‌نویس مفصلی تهیه کنید

در پیش‌نویس اولیه، روی کوتاهی و اختصار تمرکز نکنید. همه‌ی ایده‌ها را روی کاغذ بیاورید. حالا نوبت بازنویسی است؛ ایده‌ها را تا زمانی که واضح و مختصر شوند چکش‌کاری کنید. روی کلمات احساسی و شعارهای جذاب تمرکز کنید. مطمئن شوید که آن‌چه کسب و کار شما می‌خواهد به آن دست یابد، نشان داده شود.

یک راه ارتباطی اعلام کنید

هر تبلیغاتی باید یک راه تماس برای اقدامات بعدی (CTA) معرفی کند تا مخاطب بتواند برای اطلاعات بیشتر یا خرید محصول تماس بگیرد. این کار مخاطب را به تماس ترغیب می‌کند. آن را به وضوح ذکر کنید. با شدت‌گرفتن رقابت آنلاین، نوشتن تبلیغات قانع‌کننده ابزار قدرتمندی برای افزایش نرخ تبدیل است. اگرچه زمان و تمرین لازم دارد؛ اما رعایت نکات بالا به شما کمک می‌کند از رقبای خود پیشی بگیرید.

روی ما حساب کنید

«موسسه‌ی همشهری»، شریکی موثر برای شما در داشتن استراتژی موفق بازاریابی است. این موسسه، با طراحی و اجرای «پویش سدا»، فرصت مناسبی را برای استارتاپ‌ها و شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان مهیا کرده است تا بتوانند محتوای تولید شده خود را در رسانه‌های اثرگذار همشهری (مانند روزنامه‌ی همشهری یا سایت خبری همشهری آنلاین و …) منتشر کنند. پس با ثبت‌نام در سایت    hamshahrimarket.com  و انتخاب یکی از بسته‌های “آبی”، “سبز”، “ارغوانی” و “طلایی” این پویش، از فرصت به‌وجود آمده برای استارتاپ یا شرکت خود استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.